ASK pl vol2

Sobota, 10 października, 18:00-20:00
Wydarzenie otwarte na platformie ANIMARKT

W panelu dyskusyjnym udział weźmie trzech reżyserów, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy z aktorem w filmie live-action i aktorem-lalką w filmie animowanym, specyfice filmów aktorskich w porównaniu z animacjami oraz o tym, jak reżyserowanie filmów aktorskich może pomóc w animacji.


O członkach debaty:


Jan Bubeníček jest absolwentem Wydziału Animacji na Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU). Był dyrektorem studia animacji Eallin, gdzie współpracował z Norą Držiak, Davidem Súkupem, Tomášem Luňákiem i Martinem Dudem. Pracował w Universal Production Partners jako osoba prowadząca i nadzorująca dział 3D. Jan brał udział w tworzeniu pełnometrażowego filmu animowanego „Alois Nebel”, który zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego. Obecnie reżyseruje film poklatkowy „Even Mice Belong in Heaven”.

Anca Damian, doktor nauk filmowych, zaczynała jako autorka zdjęć, a następnie zajmowała się produkcją filmów dokumentalnych oraz filmów z udziałem aktorów i animacji. Jej film fabularny „Droga na druga stronę” zdobył Kryształową Nagrodę na festiwalu Annecy w 2012 roku. W 2015 roku Anca wyreżyserowała i wyprodukowała film „Czarodziejska góra”, który został nagrodzony w Annecy i Karlovych Varach. Jej film fabularny „Moon Hotel Kabul” miał swoją premierę w 2018 roku na Warszawskim MFF, gdzie otrzymał wyróżnienie dla najlepszego reżysera, a jej najnowszy krótkometrażowy film animowany „The Call” objechał świat biorąc udział w ponad 50 międzynarodowych festiwalach, w tym w Annecy, Toronto, Hongkongu oraz na festiwalu w Sundance, i zdobywając 9 międzynarodowych nagród. W 2019 roku w Annecy miała swoją premierę „Marona - psia opowieść", aby następnie zostać wyłonioną do udziału w takich festiwalach jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio oraz otrzymać wiele wyróżnień, takich jak nominacja do Europejskich Nagród Filmowych, Nagroda Główna za film fabularny, Nagroda Publiczności - BIAF 2019, Nagroda specjalna jury w kategorii Animacja w filmie w Los Angeles oraz nagroda BETV na Anima.

Irida Zhonga jest nagradzaną reżyserką, której doświadczenie artystyczne obejmuje na animację poklatkową i animację w technikach mieszanych. Korzystając z własnoręcznych technik i nowatorskiego sposobu budowania historii, Irida daje życie każdemu pomysłowi w sposób wyjątkowy i fascynujący. Lubi eksperymentować z nowymi technikami i stara się przekraczać granice animacji poklatkowej wchodząc w ambitne projekty. Ukończyła studia na University of the Arts London w 2012 r. z dziedziny Film i telewizje, działa w Londynie i Atenach, gdzie pracuje jako reżyser tworząc reklamy dla m.in Marks&Spencer, the Guardian, Nescafe, Kellogg's, Ryvita. Obecnie pracuje nad animacją poklatkową “Man Wanted” (koproducenci Grecja/Estonia/Serbia/Albania), który będzie pierwszą grecko-estońską współprodukcją.